LÕPUMÜÜK - Koodiga PRODIGY25 kõik Prodigy tooted -25%

Kõik olemasolevad Prodigy tooted leiad SIIT ->

KÕIKIDELE TELLIMUSTELE TASUTA TRANSPORT! 50 000+ TOODET LAOS

Menu

Cart

Puttimine

Kui oled sooritanud oma draivi või lähenemise ning oled jõudnud korvi lähedale, on vaja sooritada viimane vise antud rajal, et saada kirja skoor. Ketta korvi viskamist nimetatakse puttimiseks. Puttimisel peab ketas jääma korvi põhja või kettidesse pidama, korvi ülaosa peale jäänud ketast ei loeta korvis olevaks ning ketta kinnijäämisel korvi alumise raua külge ei loeta ketas korvis olevaks.

Enamus tippmängijad on öelnud, et puttimine on mängu kõige olulisem osa. Pikaaegne discgolfi mängija ning Discrafti õppevideote autor Mark Ellis on öelnud: „Mängu kõige olulisem osa on puttimine. Rohkem kui muud rajal sooritatud visked, sõltub puttimisest, kes võidab mängitud ringi ja kes mitte".

Haare. Puttimisel kasutatakse peamiselt mugavat „sõrmed harali" haaret, kuna see haare tagab visketäpsuse, mis on puttimisel esmatähtis. Neli sõrme, mis asetsevad ketta all, asetuvad järgmiselt: nimetissõrm on kergelt surutud vastu ketta serva, kaks keskmist sõrme on üsna sirgelt ketta all ning väike sõrm toetub samuti kergelt ketta servale. Haarde puhul on esmatähtis, et see tunduks mängijale mugav. Putterit hoitakse käes veidi lõdvemalt, kui kaugmaa ketast.

Viskeasend ja visketehnika puttimisel. Viskeasend on eduka puttimise üks põhialuseid. Asend peab olema selline, kus mängija tunneb end kindlalt maapinnal, ei tohi esineda tasakaalukaotust, mis segab puttimise tehnilist sooritust. Enamasti on puttimise viskeasend järgmine (paremakäelise mängija puhul): mängija seisab näoga korvi suunas, parem jalg veidi eespool ning vasak jalg veidi tagapool. Põlved kergelt kõverdunud. Oluline on viia viske hetkel keharaskus tagant ette, mis annab viskele lisaimpulsi, eriti olukorras, kus puttida tuleb kaugemalt. Hea tasakaal puttimisel on oluline ka seetõttu, et puttimisel kuni 10 meetri raadiuses korvist peab mängija säilitama tasakaalu ning ei tohi peale putti markerkettast üle astuda ega üle hüpata. Väljaspool 10 meetri raadiust tohib mängija peale ketta käest vabastamist üle markerketta astuda või hüpata.

Pea meeles - putitrenni ei ole kunagi liiga palju. Treenimine võimaldab salvestada putiliigutuse lihasmällu, mistõttu ei pea sa võistlusolukorras enne igat putti mõtlema visketehnikale, vaid tekib olukord, kus keha teab ise, mis liigutust teha.

Erinevad putistiilid. Põhiliselt eristatakse push-putti ja spin-putti. Push-puti puhul toimub randmega vaid minimaalne liigutus, proovitakse vältida randme pööramist viske hetkel ja ketta lendu saamiseks kasutatakse suuresti käe tekitatud amplituuti. Peaaegu kogu viskele vajalik impulss tuleb keha liigutusest ning käe viimisest ettepoole ning ketta tõukamisest korvi poole. Just seetõttu on antud viskestiilil nimi push-putt (inglise keeles push – lükka, tõuka). Push puti puhul hakkab ketas enne korvi jõudmist oma lennuhoogu kaotama ning justkui vajub korvi. Olgu öeldud, et enamus maailma tippmängijatest kasutavad just push-putti. Näiteks on antud stiili esindajad: Nikko Locastro, Steve Brinster, Dave Feldberg, Barry Schultz, Ken Climo, Avery Jenkins jt.
Spin-puti puhul, selle asemel et tõugata ketas korvi poole, pannakse ketas terava randmeliigutusega pöörlema. Ketas liigub korvi suunas praktiliselt sirgjooneliselt, kuni tabab kette. Spin-puti puhul algab liigutus tavaliselt kõrgemalt, kui push puti puhul. Sageli algab spin-puti viskeliigutus mängija rinna või alakõhu kohalt, kuna ollakse arvamusel, et kõrgemalt viset alustades on võimalik ketas kiiremini pöörlema panna.

Järgnevalt toome välja mõned eelised ja puudused mõlema putistiili puhul.
Push putti eelised: paljude arvates on push-putt parem just kuni 10 meetri kaugusel korvist, kuna eksimuse korral ei lenda ketas korvist kaugele, eksimused on tavaliselt vaid üla- või alarauda, küljele eksitakse harva. Tabades alarauda, oled ilmselt ketta lahti lasknud liiga vara ja tabades korvi ülaosa, ilmselt liiga hilja.

Push puti miinused: enamusele ebaefektiivne pikematelt distantsidelt puttides. Keeruline kasutada tuulistes tingimustes. Raskendatud puttimine juhul, kui pead puttima madala lennujoonega.
Spin-putti eelised: efektiivne tuulistes oludes, kuna ketta suurem pööre läbib tuult paremini. Väga efektiivne pikemate distantside pealt puttimiseks, ketas püsib tänu suuremale pöördele kauem õhus. Eelis puttimisel juhul, kui on vaja hoida madalat lennujoont.

Spin puti miinused: eksimine korvist mööda viskamise näol tähendab ilmselt järgmise puti üsna kaugelt sooritamist. Keerulisem täpsust korrigeerida, kuna eksida võib nii üles, alla, vasakule kui ka paremale.

NB. Enamus tippmängijaid kasutab putistiile varieerides, kasutades lühikeste puttide jaoks push putti ning kaugemalt (ca 15+ m) puttimise jaoks spin-putti. Mitme putistiili valdamine teeb sinust kindlasti parema mängija erinevates olukordades, seega harjuta mõlemat putistiili ning leia endale sobivam.

Turbo putt. Sellise nimega kutsutakse putistiili, kus mängija võtab ketta kätte selliselt, et pöial asetatakse ketta põhja alla peaaegu ketta keskpunkti. Ülejäänud sõrmed jäävad toetama ketta äärde. Seda putti kasutatakse juhul, kui on vaja puttida üle takistuste, näiteks üle põõsa.

Puttimine tuulega. Ehkki rajal on palju faktoreid, mis mõjutavad su mängu, on suurimaks mõjutajaks skoori mõttes sageli tuul. Õpi puttima erinevates tuuleoludes – vastutuulega, taganttuulega ning küljetuulega. Soovitus on tuulistes oludes kasutada maksimumkaalus (175 grammi) puttereid, kuna neid ei mõjuta tuul nii palju, kui kergeid puttereid. Püüa tuulega panna kettale sisse veidi rohkem pööret (võimalusel kasuta spin putti), sest kiirema pöördega ketas tungib paremini läbi tuule. Taganttuul langetab ketast – sihi kõrgemale. Vastutuul tõstab ketast – sihi madalamale. Mis kõige olulisem, ole enesekindel, usalda ennast ja oma putti ka tuulistes oludes, 90% puttimisel on kinni peas.

Sihtimine ja strateegia. Oluline on hoida viskerutiin võimalikult lihtsana ning seda rutiini on soovitav korrata ennem igat putti. Sellega kindlustad, et oled puttides enesekindel ning teed just seda, mida treeningul oled korvuvalt teinud. Enne putti kujutle ketta lendu just nii, nagu sa tahaksid et ketas lendaks – otse korvi. Võid keskenduda näiteks ühele ketilülile, postile või korvile tervikuna. 2009 aasta maailmameister Avery Jenkins korrutab endale enne puttimist: „puti korvist läbi, mitte korvi poole". Selline mõtteviis vähendab alaraua tabamise protsenti ning muudab su enesekindlamaks. Samuti soovitatakse puttimisel tõsta lõug kõrgemale, mis samuti vähendab alaraua tabamist. Võimalusel väldi puttimisel alaraua tabamist. Seda põhjusel, et kui tabad alarauda, ei anna sa kettale mingit võimalust korvi minna. Pigem puti veidi tugevamini ning julgemalt. Oluline on teha kindlaks oma mugavustsoon ehk nn comfort zone. See on tsoon ümber korvi, kus tabad putte ca 90% ulatuses, see on tsoon, kus sa ei tohiks mööda puttida ei trennis ega ka võistlusolukorras. Tippmängijatel on mugavustsoon 10 meetri lähedal, amatöörmängijatel jääb mugavustsoon tavaliselt 5-10 meetri raadiusesse. Tee kindlaks oma mugavustsoon ning treeni putte just comfort zone piiril ning veidi üle selle. Tabades putte oma mugavustsoonist ning veidi üle selle tagab sulle võistlusel edu.

Jälgi meid

Tasuta transport


Abiks tellimisel

 

Millise tootja kettaid kasutad kõige enam?

DiscSport

 

KLIENDITUGI

  • Tel. +372 553 8065
  • See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
  • Klienditugi E-R 09-17

 

LIITU MEIE UUDISKIRJAGA

Soovid saada meie uudiseid? Täida väljad ja liitu!

Sisene või Liitu